Simona Halep, victorie în primul tur la Australian Open

Publicat: 21 ian. 2020, 11:57 Autor: Elena News

Simona Halep (3 WTA) s-a calificat, marți, în turul 2 la Australian Open. A trecut în două seturi, 7-6(5); 6-1, de Jennifer Brady (SUA; 49 WTA).

Halep a început greu partida. A pierdut primul game al meciului, pe propriul serviciu, iar sportiva din America s-a distanțat, ulterior, la două puncte pe tabelă, 3-1 și 4-2. Românca a revenit pe final, a egalat la 6 și s-a intrat în tie-break. După o oră și 11 minute, Simona Halep a luat manșa cu 7-6(5).

Plusul de moral s-a simțit în setul 2 condus de sportiva noastră de la un capăt la celălalt. Trei break-uri, iar Halep s-a calificat în turul 2, unde va da peste învingătoarea din partida Harriet Dart (Marea Britanie; 173 WTA) – Misaki Doi (Japonia; 82 WTA).

Tot marți, Irina Begu (105 WTA) a fost eliminată de la Australian Open. A pierdut cu 1-6; 4-6, în fața olandezei Kiki Bertens (10 WTA).

Autor: Elena
Deși a studiat Dreptul, Elena Toader iubește să scrie, având o experiență vastă în domeniul jurnalismului. Și-a început cariera în…...