Ion Tiriac a avut o reactie bizara dupa victoria Simonei Halep: „A facut un meci modest!”

Publicat: 10 iun. 2018, 15:21 Autor: Echipa Ciao.ro News 3

Sambata, Simona Halep a castigat primul ei trofeu de Mare Slem la Roland Garros.

Toata Romania a urmarit meciul cu sufletul la gura. Toti s-au bucurat de victoria romancei. Dar Ion Tiriac a avut o reactie bizara dupa victoria Simonei Halep. Acesta a urmarit meciul din loja sa de la Paris. Pentru cei care nu stiu, Ion Tiriac este un sfetnic bun pentru Simona Halep.

Acesta a ajutat-o sa ia decizii in cele mai grele perioade din cariera ei. Cei doi au o relatie buna din punct de vedere profesional. Dar, dupa meci, Ion Tiriac a avut o reactie care i-a surprins pe romani.

„Mi-a fost teamă înaintea primului set. Am spus că rezultatul va fi 6-1, 6-2 pentru una dintre cele două jucătoare. Dar după al doilea set, eram convins că dacă Simona va câştiga primul sau al doilea game, o să câştige cu 6-0 sau 6-1. Şi aşa a fost.

Ion Tiriac, reactie bizara dupa victoria Simonei Halep

Ion Tiriac a avut o reactie bizara dupa victoria Simonei Halep: Simona a făcut un meci modest. Are un merit enorm că a stat cu adversara ei tot timpul, cu toate că nu a jucat cum a făcut-o joi (n.red – în semifinale cu Muguruza), însă meritul este 300 la sută al ei. Nici de data asta nu a renunţat absolut deloc la luptă. Românii să fie fericiţi”, a marturisit Ion Tiriac, citat de Prosport.ro.

Ion Tiriac a avut o reactie bizara dupa victoria Simonei Halep: „De la mijlocul celui de-al doilea set, mingea a circulat mai mult. Joi, contra Muguruzei, reverul său a fost mai rapid decât cel al lui Nadal, dar azi a fost cu totul alt meci. Stephens nu e devastatoare cu nicio lovitură, dar trimite înapoi orice minge.

Ion Tiriac a avut o reactie bizara dupa victoria Simonei Halep: Simona trebuia să deschidă terenul mai mult şi nu a făcut-o. S-a mulţumit să dea mingea înapoi. Apoi, a jucat 2 metri în spatele liniei, inadmisibil. Cu Muguruza nu a făcut-o, pentru că ştia că va pierde”, a mai declarat Ţiriac. Simona a ţinut să-i mulţumească în mod special în discursul ţinut pe teren, imediat după ce a ridicat deasupra capului primul trofeu de Grand Slam al carierei.