Dana Nălbaru și Dragoș Bucur uimesc din nou! Și-au modernizat ferma de la țară ca într-un film SF

Publicat: 07 mai 2025, 11:04 Autor: Loredana Dumitrașcu Vedete

Dana Nălbaru și Dragoș Bucur uimesc din nou! Și-au modernizat ferma de la țară ca într-un film SF.

Omul de televiziune chiar l-a arătat pe Internet, ba l-a și testat, pentru că acesta poate fi programat să se închidă și să se deschidă la anumite ore, grație panoului solar cu care vine la pachet. Chinezesc, luat de pe Temu, acesta funcționează și le va ușura viața.

Așadar, au decis să achiziționeze un coteț modern, cu „dotări” de ultimă oră. Concret, este vorba despre o ușă care poate fi programată să se închidă și să se deschidă la ora dorită.

„Se întâmplă sa lipsim câte o zi de acasă și atunci apare ‘problema găinilor’ – trebuie deschisă ușa la ele dimineața devreme și închisă seara. Am găsit o soluție chinezească, sper să ne ajute ocazional, atunci când nu avem chef să ne trezim la 6 dimineața sau nu ajungem seara la timp acasă”, a spus Dragoș Bucur pe Instagram, unde a atașat și mai multe filmulețe din momentul montării cotețului.

El cu livada, ea cu casa și curtea

Dana Nălbaru și Dragoș Bucur sunt foarte fericiți în casa lor, de la țară. Cei doi se ocupă cu drag de treburile gospodărești, care nu sunt deloc puține: grădinărit, pusul murăturilor, îngrijirea animalelor, a casei și curții și câte și mai câte.

Au luat decizia de a se muta la sat, în Moșteni-Greci, sat din comuna Boțești, din județul Argeș, în urmă cu aproape un an și vor să încurajeze și pe alții să facă o astfel de schimbare. Au o casă modernă, dar trăiesc după legile locului.

În plus,când au cumpărat livada, au luat și casa veche care se afla imediat lângă. Aceasta stă să cadă, dar pe Dana nu o lasă inima să o dărâme. În plus, în interior au găsit și câteva mici comori:

”Casa veche, cea care era aici când am cumpărat livada, a fost a unor oameni gospodari. Cel puțin așa cred. În jurul casei e plin de lăcrămioare, narcise și bujori, în fiecare primăvară ies parcă mai multe flori.

Dana Nălbaru și Dragoș Bucur uimesc din nou!

Acum casa stă să cadă, de foarte mulți ani a rămas singură și am intrat timid în ea. Am găsit multe tablouri cusute cu mâna și o oglindă mare, frumoasă. Nu știu ce fac cu ele, le-am curățat de praf deocamdată. Vom reface casa și vom primi oaspeți în ea imediat ce va fi gata. 🤗”, a scris Dana Nălbaru acum trei săptămâni pe rețelele de socializare, atașând și mai multe poze și filmulețe cu casa despre care nimeni nu știe ce povești ascunde.

„Toată viața am trăit la oraș. Când eram mici, pe vremea lui Ceaușescu, mergeam la bunici, la țară. Cam asta făceau copiii pe vremea aia, nu existau prea multe alternative. Poate acesta este motivul pentru care am decis, în urmă cu un an, să ne mutăm la țară. Sau poate doar am simțit să ne întoarcem la origini, aproape de natură, de o viață simplă, departe de aglomerație și superficialitate. Și pentru noi, și pentru copiii noștri.

Acum trei ani am cumpărat o livadă, într-un sat aproape uitat de lume, la o oră și jumătate de București. N-aveam atunci niciun plan serios, dar locul ne-a chemat și, cu timpul, am hotărât să renunțăm la viața de oraș pentru una la țară. Cu tot ce înseamnă aceasta din urmă.

Am documentat mutarea și schimbarea noastră, iar din această toamnă vă vom arăta câteva din provocările prin care noi am trecut. Sperăm să-i încurajăm pe cei care vor o schimbare, viața e frumoasă!”, au transmis Dana Nălbaru și Dragoș Bucur.

„Trei zile pe săptămână, actor și prezentator tv. Profesionist. Patru zile pe săptămânâ, țăran amator”, comenta cu umor, dar și cu mult adevăr Dana Nălbaru la una dintre postările lui de pe contul de Instagram. În fotografii se vedea cum Dragoș Bucur tundea iarba, cu o motocositoare cu ham. Hamul era pus invers, ceea ce a dat tonul unui dialog savuros între soți.

foto: social media

Publicat: 07 mai 2025, 11:04 Autor: Loredana Dumitrașcu Vedete
A absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din București. A lucrat încă din 2009 la ProSport ca intern. În…...
Pe aceeași temă
×