Simona Halep s-a calificat in finala de la Roland Garros 2018! Tenismena isi pastreaza numarul 1 mondial

Publicat: 07 iun. 2018, 18:33 Autor: D. C. News 3

Simona Halep s-a calificat in finala de la Roland Garros 2018!

Tenismena s-a calificat, joi (7 iunie), pentru a treia oara in finala la Roland Garros, dupa ce s-a impus cu scorul 6 – 1, 6 – 4, in fata lui Garbine Muguruza. Romanca isi pastreaza in urma victoriei si locul 1 mondial.

In finala, Simona Halep se va duela cu invingatoarea partidei dintre Madison Keys și Sloane Stephens. Simona Halep își păstrează astfel poziția de lider mondial, indiferent de ce se va întâmpla sâmbătă, în finala de la Roland Garros.

După un prim set pe care l-a dominat, Simona Halep a avut mai mult furcă în partea a doua. La 4-4 în setul al doilea, a fost un joc extrem de lung, Muguruza avut trei mingi de break, însă Halep a rezistat, a câştigat pe serviciu şi imediat a reuşit breakul câştigător.

”Știam că trebuie să fiu agresivă, că trebuie să joc rapid. Am lovit piternic și rapid. Am avut încredere că pot. Am avut încredere după primul set că aveam meciul în mână, nu am renunțat. Am luptat pentru fiecare minge. Voi încerca, în finală, să fiu mai bună decât anul trecut și să dau tot ce pot.”, a spus Simona Halep la Eurosport, dupa meci.