Simona Halep a castigat turneul WTA de la Shenzhen Open! A invins-o in finala pe detinatoarea trofeului, Katerina Siniakova

Publicat: 07 ian. 2018, 11:53 Autor: Echipa Ciao.ro Vedete

Simona Halep, numărul unu mondial, a castigat turneul WTA de la Shenzhen Open, dotat cu premii totale de 626.750 dolari, sambata, după ce a învins-o în finală pe deţinătoarea trofeului, Katerina Siniakova, cu 6-1, 2-6, 6-0.

Mai mult decat atat, Simona Halep este prima jucătoare care reușeste să câștige un trofeu din postura de lider mondial după turneul de la Wimbledon din 2016, când Serena Williams era prima în lume și triumfa la Londra.

Desigur, este formidabil să încep anul cu un trofeu, dar e prea mult să gândesc la un titlu de Mare Şlem în acest moment”, a declarat jucătoarea română de tenis Simona Halep, liderul mondial, după ce a câştigat sâmbătă turneul WTA de la Shenzhen, China.

“Noi am avut azi un meci mare. Eu am încercat totul ca să câştig… Încerc doar să mă bucur de acest moment, deşi este puţin diferit în sală. Nu este uşor, dar noi ne-am făcut datoria şi sunt bucuroasă că am putut să câştig primul meu trofeu în acest an”, a mai adaugat Halep.

Prin victoria obținută alături de Irina Begu la dublu, Simona și-a asigurat și primul trofeu de dublu din carieră.

Simona Halep, locul I WTA, a câştigat a doua oară turneul de categorie WTA International Shenzhen Open, după ce a învins-o, sâmbătă, în finală, cu scorul de 6-1, 2-6, 6-0, pe deţinătoarea titlului, sportiva cehă Katerina Siniakova, locul 47 WTA şi cap de serie numărul 6. Acesta este al 16-lea trofeu din cariera jucătoarei române.