Simona Halep a pierdut finala Australian Open, 6-7(2), 6-3, 4-6 contra danezei Caroline Wozniacki

Publicat: 26 ian. 2018, 14:29 Autor: Echipa Ciao.ro Vedete

Finala Australian Open 2018 este una extrem de intensa si tensionata pentru cele doua jucatoare.

Simona Halep a pierdut finala Australian Open, 6-7(2), 6-3, 4-6 contra danezei Caroline Wozniacki. Adversara ei este la primul turneu de Grand Slam din carieră, iar de luni va fi noul număr 1 WTA.

UPDATE: Game Wozniacki, 4-5: Halep servește pentru rămânerea în finală. Simona a fost ezitantă în schimburi și a fost dominată de Caroline

UPDATE: Break Wozniacki, 4-4: După un game dramatic, Caroline egalează din nou.

simona halepUPDATE: Adversara Simonei nu se simte bine. A chemat un medic. Meciul este pauzat.

UPDATE: Break Halep, 4-3: Simona Halep mai face un break. Este la două game-uri de primul trofeu de Grand Slam din carieră.

UPDATE: Game Halep, 3-3: Jucătoarea noastră egalează. Simona a jucat excelent în finalul game-ului, iar la 30-30 a reușit un as.

simona halepUPDATE: Break Halep, 2-3: Simona se apropie din nou de Caroline.

UPDATE: Break Wozniacki, 1-3: Simona Halep a cedat în acest game. Wozniacki a făcut break la 0, după ce a Simona a servit slab.

UPDATE: Break Halep, 1-2: După un game dramatic, Halep a reușit break-ul. La a șasea minge de break din acest game, Simona a câștigat game-ul.

UPDATE: Break Wozniacki, 0-2: După un game încins, în care a returnat foarte bine, Caroline a făcut break-ul. Simona a servit slab

UPDATE: Game Wonzniacki, 0-1: Caroline începe bine setul. Deși a fost condusă cu 0-30, daneza a revenit și câștigat game-ul.

Simona Halep – Caroline Wozniacki 6-7(2), 6-3, 0-2

UPDATE: SET SIMONA HALEP, 6-3: Simona Halep câștigă setul după un game dramatic. Simona a salvat două mingi de break.

UPDATE: Game Halep, 5-3: Deși a acuzat probleme la coapsa stângă, Simona reușește break-ul. A închis game-ul cu o lovitură de senzație.

UPDATE: Game Halep, 4-3: Simona trece din nou în avantaj. A servit bine în acest game, a reușit un as și a controlat schimburile. La ultimul punct, Simona a avut foarte mult noroc.

UPDATE: Game Wozniacki, 3-3: Daneza egalează din nou, după un game în care Simona a greșit mult.

UPDATE: Game Halep 3-2: Simona Halep a câștigat game-ul, cu lejeritate. Totuși, Simona are probleme.

UPDATE: Game Wozniacki, 2-2: Jocul continuă să fie echilibrat. Wozniacki a reușit să își câștige game-ul de serviciu

UPDATE: Game Halep, 2-1: Game dramatic câștigat de Simona Halep, după 11 minute. Simona a salvat patru mingi de break și a închis game-ul după o scurtă excelent executată

UPDATE: Game Wozniacki, 1-1: Caroline egalează rapid, după un game bun și sigur. Jocul este echilibrat în acest debut de set și fiecare schimb este jucat la limită

UPDATE: A inceput setul doi. Game Halep, 1-0: Serviciu bun pentru Simona Halep. Jucătoarea noastră a început agresiv acest set

UPDATE: Game Halep, 6-6: Setul se decide la tie-break. Simona a egalat scorul

UPDATE: Game Wozniacki, 5-6: Caroline oprește seria game-urilor Simonei Halep. Face un game de serviciu foarte bun și a atacat pe fiecare punct

UPDATE: Game Halep, 5-5: Simona Halep egalează scorul. A revenit incredibil în acest game

UPDATE: Break Halep, 4-5: Simona câștigă pe serviciul lui Wozniacki pentru prima dată. A jucat excelent în acest game și a profitat de greșelile lui Caroline.

UPDATE: Game Halep, 3-5: Simona Halep rămâne în set. A fost un game câștigat cu emoții, în care Simona a condus cu 30-0, dar a fost egalat.

UPDATE: Game Wozniacki, 2-5: Caroline este la un game de câștigarea setului. Game-ul a fost unul extrem de echilibrat, iar Wozniacki s-a apărat excelent. La 30-15, daneza a câștigat un punct uluitor

UPDATE: Game Halep, 2-4: Cel mai bun game făcut de Halep în acest set. Simona a atacat bine și a lovit excelent.

UPDATE: 10:53 Game Wozniacki, 1-4: Simona greșește mult în acest debut de meci, făcând multe greșeli neforțate.

UPDATE 10:52: Game Halep, 1-3: A fost primul game în care Halep a dominat schimburile. A servit excelent și a închis game-ul cu un backhand excelent.

UPDATE 10:47: Game Wozniacki, 0-3: Caroline o domină pe Simona, lovește decisiv și caută colțurile. Wozniacki se deplasează bine pe teren și atacă mult.

via GIPHY

UPDATE 10:40: Break Wozniacki, 0-2: Daneza atacă în acest început de meci. Atacă și pune mereu presiune pe Simona, reușind să facă primul break al setului.

UPDATE 10:35: Game Wozniacki, 0-1: Caroline a început bine meciul. Și-a câștigat game-ul datorită unui serviciu foarte bun, cu mult efect. La 0-40, Halep a venit pentru prima dată la fileu, câștigând punctul.

UPDATE 10:30: Meciul celor doua a inceput! Hai, Simona Halep!

UPDATE 10:20: Cele doua jucatoare se pregatesc sa intre pe teren. In prezent, la Melbourn, sunt 32 de grade.

via GIPHY

Sursa: GSP.ro

Câștigătoarea meciului de sambata, 27 ianuarie, va fi, de luni, numărul 1 WTA. Simona Halep a devenit numărul 1 WTA pe 9 octombrie 2017, în timp ce Wozniacki poate redeveni numărul 1 WTA după șase ani, aceasta fiind cea mai mare distanță din istorie, depășind-o pe Serena. La startul Australian Open, Simona Halep avea 6.425 de puncte, în timp Wozniacki avea 6.095 de puncte.

„Mă simt bine. Sunt un pic obosită din cauza numeroaselor ore petrecute pe teren. Dar mă simt bine, sunt relaxată, nu simt presiunea meciului. Am dormit mult. Acum aştept să mă antrenez un pic pentru a simţi mingea. Aştept cu nerăbdare să joc mâine, să mă bucur de finală şi să mă concentrez pe mine, pentru că lucrul cel mai important este să îmi fac jocul meu”, a afirmat Halep, citată de site-ul WTA, inainte de meciul final.

Simona Halep, locul I WTA, s-a calificat pentru prima data in finala Australian Open, a treia oara la un grand slam,  dupa ce a invins-o, joi, cu scorul de 6-3, 4-6, 9-7, pe sportiva germana Angelique Kerber, locul 16 WTA si cap de serie numarul 21. În ultimul act, Halep îşi va pune pe masă locul 1 mondial, cu daneza Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, care a dispus în semifinale, cu 6-3, 7-6 (2), de sportiva belgiană Elise Mertens, locul 37 WTA

Niciuna dintre cele două jucătoare nu a câștigat vreun turneu de Grand Slam. Astfel, sâmbătă, Simona Halep sau Caroline Wozniacki își va adăuga în palmares cel mai important trofeu.

Simona Halep are două finale de Grand Slam, ambele la Roland Garros. Jucătoarea noastră a pierdut în 2014 contra Mariei Sharapova, iar în 2017 a fost învinsă de Jelena Ostapenko.

Caroline Wozniacki are și ea două finale pierdute. În 2009 a pierdut la US Open contra lui Kim Clijsters, iar în 2014 a fost învinsă de Serena Williams.