Romanul Robert Hajnal a terminat pe locul 2 cea mai dura cursa din lume! A alergat 170 de kilometri pe Mont Blanc! VIDEO

de: D. C.
03 09. 2018, 13:49

Romanul Robert Hajnal a terminat pe locul 2 cea mai dura cursa din lume! La finalul cursei mii de oameni l-au felicitat iar el alerga cu steagul Romaniei in spate. El este unul dintre romanii cu care trebuie sa ne mandrim desi prea putina lume a auzit despre el. Performanta obtinuta de el in urma cu doua zile va ramane in istoria sportului pentru Romania.

Robert Hajnal este nascut in Petrosani si dintre 2561 de concurenti a reusit sa termine pe locul al 2-lea cea mai grea cursa din lume. UTMB sau Ultra-Trail du Mont Blanc este cea mai grea cursa de anduranta din lume. A terminat competitia in 21 de ore, 31 de minute si 37 de secunde si a castigat medalia de argint.

Robert Hajnal a terminat aceasta cursa infernala pe locul 2 sambata, terminand ultimii kilometri cu steagul Romaniei pe brate. Legitimat la echipa CEP Romania, Hajnal a fost mai mereu in plutonul fruntas, ajungand dupa primii 70 de kilometri in primii 10 alergatori ai cursei.